Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Италианския дракон или малко за удобните маратонки

Свий
X
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

• Италианския дракон или малко за удобните маратонки

Живеейки активно, все по-често се замислям за универсални обувки за топлите сезони и меката градска зима. Обувки, с които мога да ходя ежедневно из града и да шофирам, но ако реша, инцидентно да се изкатеря към Черни връх, да мога да го направя. Обувки, които да не натоварват краката ми, да са леки, и в същото време да защитават максимално ходилото ми. Мисията е почти невъзможна, но все пак ето едно предложение за победител в този „конкурс“ – Garmont Dragontail LT/GTX.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3046&d=1392318548.jpg Прегледи:2 Размер:115.6 КБ ID:5432

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3056&d=1392658369.jpg Прегледи:1 Размер:109.4 КБ ID:5433

Първо, малко за Garmont. Въпреки френското си звучене това е фирма от Северна Италия с традиции още от 1867. От 1990 година марката набра скорост на световните пазари и вече се продава в над 45 страни. Има модели във всички възможни класове и все повече се утвърждава като водещ производител с доказано качество, проверено във високата планина.
    Модела Dragontail LT/GTX е разработен специално за активно спортуващи хора, които практикуват своето хоби сред природата, а не на стадиона. Той е част от голямо семейство, обединено под името Dragontail и предлагащо голямо разнообразие от модели, материали и цветове в сходна конструкция. Конкретно тук трислойната подметка с най-външен слой от Vibram® Q811 и специфична форма и дълбочина на грайфера е специално проектирана и разработена за стръмни терени и гарантира отлично сцепление, за чието засилване се грижат и SuperTrek лепкави компоненти.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3045&d=1392657453.jpg Прегледи:1 Размер:133.0 КБ ID:5434

Слоеве с различна твърдост и гъвкавост от микропореста гума във вътрешната част на подметката се грижат за максималния комфорт и сигурност на стъпалото при движение по каменисти, неравни терени, а вътрешната стелка от материала FrameFlex Light максимизира още тези комфорт и сигурност. Горната част на обувката е изработена от 1.8 мм дебел водоотблъскващ велур в комбинация с текстил, под който се крие дишащия Gore-tex. На важните места шевовете са двойни с цел подсилване.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3050&d=1392657728.jpg Прегледи:1 Размер:195.8 КБ ID:5435

Има допълнително усилване с гумен борд в зоните на пръстите и петата.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3047&d=1392657588.jpg Прегледи:1 Размер:94.2 КБ ID:5436

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3048&d=1392657606.jpg Прегледи:1 Размер:79.8 КБ ID:5437

Вътрешната стелка се вади, има анатомична форма е част от CCS - Climate Comfort System, система на Garmont, гарантираща нормалното дишане и висок комфорт на крака.
    Връзките са прокарани през класически метални рингове(капси) и система с тънка лента с ухо, която допълнително пристяга цялата горна част на обувката. самите връзки не са кръгли и твърди(кабелен тип), а по скоро са плоски и меки, което позволява стабилно и здраво връзване.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3049&d=1392657646.jpg Прегледи:1 Размер:170.2 КБ ID:5438

Всичко това се обединява в системата G-beneFit - A.D.D (Anatomically Directed Design), която гарантира мигновен комфорт и бързо разтъпкване на обувката. Освен комфорта основна цел на тази система е да осигури и здравината и лекотата на конструкцията на обувките на Garmont. Теглото на една обувка от модела Dragontail LT/GTX е 533 грама за номер 43.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3054&d=1392658073.jpg Прегледи:1 Размер:92.5 КБ ID:5439

Първото ми лични впечатления при обуването на новите, директно от кутията, обувки, беше невероятната лекота. Усеща се твърдата конструкция на саята, но тя приляга плътно около ходилото и дава отлична стабилност. В същото време подметката държи нещата гъвкави и позволява крака да се приспособява и огъва спрямо повърхността, но без да се чувства дискомфорт от остри ръбове отдолу например.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3051&d=1392657824.jpg Прегледи:1 Размер:113.2 КБ ID:5440

Връзките позволяват отлично пристягане, прави впечатление че са нанизани максимално надолу, близо до пръстите и реално това пристягане почва още там.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3052&d=1392657869.jpg Прегледи:1 Размер:179.3 КБ ID:5441

Доверявайки се на етикета „хидрофобен“ за велура, участвал в производството на Dragontail, веднага нагазих в топящия се сняг на границата на гората над Симеоново и за десетина минути „поприпках“ между боровете.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3053&d=1392658006.jpg Прегледи:1 Размер:92.3 КБ ID:5442

Вярно, водата се оттичаше по повърхността на обувката без да оставя влажни следи и без аз да почуствам влага или студ. Върнах се на заледената улица, за да тествам нехлъзгащата подметка, която на кристален лед си се хлъзгаше, но на мокрите камъни на бордюра наистина задържаше нещата стабилни. Сега след почти месец , мога уверено на да кажа, че имам нов фаворит за ежедневно носене. Усещането за твърдост не се променя, но лекотата, която ме учуди при първото обуване още си е такава на усещане. Обувките оставят впечатление за твърди и леки, но реално са гъвкави и комфортни. Из неравните софийски тротоари подметките държат отлично, досега с влага проблеми не съм имал. Почистват се лесно и са компактни за съхранение в шкафа вкъщи. Не на последно място, удобни са за шофиране.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=3055&d=1392658216.jpg Прегледи:1 Размер:125.5 КБ ID:5443

Сравнявайки ги с многото различни модели на разни производители, които съм имал, наистина има разлика и се надявам здравината и дълговечността им да са съизмерими с отличните първи впечатления. Важно е да отбележа, че въпреки иновативния си дизайн и качество Dragontail не са обувки за сериозна планина. Те не фиксират глезена, а велура, колкото и добре да е обработен, няма здравината на набука за сравнение. Подметката им е хубава, но тънка за Пиринските зъбери например и не позволява целодневно ходене в терен с остри камъни. Там, където Dragontail са у дома си, са града и леките разходки из ниската планина. Отлични са като допълнителни обувки за катерачи( с които да сменят еспадрилите при преходите между туровете), за велосипедисти, за офроуд фенове като мен и за всеки, който от време на време се озовава в горските сенки и по слънчевите пътеки. Ако трябва да отбележа нещо негативно, то е чисто субективно. И това са ярките цветове на някои детайли на обувката, които малко дразнят естетското ми око, свикнало на по-пастелни и приглушени багри. Занапред теста продължава, ще има продължение и още снимки след малко повече извървени километри в различни терени и натрупани впечатления.

Dragontail LT/GTX може да откриете в официалния вносител, магазини Стената - http://www.stenata.com/ и техните партньори, а още за модела може да видите тук - http://www.stenata.com/bg/products/p.../dragontail-lt . Към момента на ревюто цената на модела е 199 лева без Gore-tex мембрана и 260 лева с нея( какъвто са и конкретните тествани обувки). По принцип се произвежда с номера от 5 до 13 по UK скала за мъже и от 3 до 9 за дами, като номерацията се редува през 1/2 номер. За господата това е от 39 до 46 приблизително, за дамите тръгва от 35 и стига до 43 в по нашата номерация.

Ако трябва накратко да обобщя първи впечатления, плюсовете са:
    + висок комфорт
    + лекота и здравина
    + стабилна подметка
    + здраво връзване
    + многофункционалност
    За минуси отбелязвам следното:
    - малко шарени
    - гумения борд не е цялостен

Част втора, след шест месеца:

Измина половин година, откакто се сдобих с Garmont Dargontail. Какво мога да споделя за впечатленията ми от този период? Ако искам да съм кратък, само три думи - отлични ниски обувки. За моя стил на живот страхотни и универсални, и за ежедневно носене, и за спортни занимания.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7081&d=1411760924.jpg Прегледи:1 Размер:682.8 КБ ID:5444

Като казвам спортни, имам предвид Динамичната стрелба, която практикувам и с късо, и с дълго оръжие. Този стрелкови спорт освен точно око изисква и бързо придвижване с рязка смяна на скоростта и посоката между различни препятствия, основно на открито, в тревист, каменист, а понякога и кален терен. При този тип движение Dargontail-а показва страхотна пригодимост към условията. Ситния и гъст грайфер на подметката държи стабилно на всякакъв терен, а движения от типа обръщане на пети или пръсти на място са лесни и не предизвикват приплъзване или поклащане. За тези 6 месеца активно носене изтриването на подметката едвам се забелязва, и то само в определени участъци след внимателен преглед.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7082&d=1411760925.jpg Прегледи:1 Размер:928.8 КБ ID:5445

Зравия борд пази от камъчета, а обувката, благодарение на Gore-tex мембраната е напълно непромокаема и при дълго газане в мокра трева, освен естествено отгоре.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7080&d=1411760924.jpg Прегледи:1 Размер:1.06 МБ ID:5446

По принцип, въпреки първоначалното усещане за твърда обувка, впоследствия постепенно саята и стелката се моделираха по моя крак и въпреки по-стегнатото от стандартна маратонка поведение комфорта е страхотен. Аз имам дълъго и тясно ходило, който идеално пасва в Garmont-a и с удоволствие си ги ползвам като ежедневни обувки през уикенда и в свободното време. Още нещо важно, и в студено време, и при летните жеги обувката "диша" иделано и нямам проблеми с изпотяване и миризми.
    За себе си открих и един недостатък. Въпреки че връзките им не са кабелен тип със кръгло сечение, а по скоро с плоско, има проблем ако не бъдат вързани стегнато и прецизно. При най-малкото невнимание и недостатъчно пристягане следва развързване. Затова съм добил навика да пристягам здраво възела и да опъвам хубаво връзките. Като изключим тази особеност, няма какво друго да добавя, освен факта, че Garmont Dargontail са страхотни ниски спортни обувки за всяко време( без снежната зима) и за всеки активно живеещ човек

Още нещо важно, за повече от 10 месеца активно носене, подметката запазва на 100% своите качества. Изтриване, доколкото въобще има, е само в областта на петите, и то защото аз при ходене трия тази част от обувката допълнително в повърхноста. Иначе ръба на грайфера също е заоблен, но съвсем минимално. И това при условия, че обувките основно са носени в градски терен, по асфалт и плочиници. Ето детайлни снимки от подметката и грайфера.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7781&d=1417439410.jpg Прегледи:1 Размер:491.3 КБ ID:5448
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7782&d=1417439433.jpg Прегледи:1 Размер:405.6 КБ ID:5449
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7783&d=1417439450.jpg Прегледи:1 Размер:437.5 КБ ID:5450

От следващата снимка добре личи, че въпреки челните срещи с много бордюри и камъни бомбето на обувктата е реално непроменено и няколкото малки драскотини са почти незабележими.

Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7784&d=1417439576.jpg Прегледи:1 Размер:398.6 КБ ID:5451
    А на тази снимка се вижда пълното съхранение на шевовете, което е показателно за качеството на използваните конци
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:fetch?id=7785&d=1417439635.jpg Прегледи:1 Размер:513.7 КБ ID:5452

Аз продължавам активно да нося тези обувки и след време отново ще сравня подметките, бомбетата и шевовете, за да може да се проследи здравината на тези ключови за цялото изделие елементи. Но показаното дотук, съчетано със страхотния комфорт на ползване правят Garmont Dragontail GTX най-удобните и качествени ниски обувки, които съм носил някога.

Част 3 - след повече от година и половина

И така, след повече от година и половина и два пълни активни летни сезона мога да кажа следното - обувките са в отлично здраве и ще ги ползвам поне още два сезона. По някои детайли вече личат "навъртените" километри, но здравината на Garmont Dragontail е невероятна. За да не съм голословен, ето фактите. Първо подметката, от далеч реално не личи колко са носени обувките. От близо се забелязват нарушения по грайферите и изтриване, но реално това са само козметични проблеми
    Натиснете снимката за да я уголемитеИме:fetch?photoid=10136.jpegПрегледи:1Размер:2.07 МБID:10304

Ето и грайфера отблизо, следите от активното и душманско ползване, доколкото ги има, са наистина минимални Натиснете снимката за да я уголемитеИме:fetch?photoid=10130.jpegПрегледи:1Размер:1.28 МБID:10306

Заради характерната ми провлачена походка, трудно забележимо изтриване на подметката има и в областта на петите, но сравнено с други мои обувки тук е направо незабележимо Натиснете снимката за да я уголемитеИме:fetch?photoid=10129.jpegПрегледи:1Размер:1.19 МБID:10307

На горната снимка добре личи нещо друго, при събуване на обувката аз подпирам пръстите на едната в меката част на петата на другата, за да я събуя, но дори това варварско действия е увредило минимално мекия слой под вибрамовия грайфер. Там, в тази мека зона макар и рядко, съм откривал забити тръни, ето пораженията от един такъв Натиснете снимката за да я уголемитеИме:fetch?photoid=10131.jpegПрегледи:1Размер:1.48 МБID:10308

Като важен белег за износването на една обувка е състоянието на бомбето, което при Dragontail се оказва практически неразрушимо, въпреки че при вглеждане личат дребни драскотини.
    Натиснете снимката за да я уголемитеИме:fetch?photoid=10135.jpegПрегледи:1Размер:1.14 МБID:10309

Друго ключово място по отношение на здравината на едни обувки е там, където при ходене пръстите се огъват спрямо основната част на ходилото. Там обикновено има разлепвания и деформация. При нормална експлоатация досега не съм имал обувка, при която след първата година на това място да няма сериозни следи от употреба, но вече имам, и то след два сезона усилено носене.

Сериозни следи от ползването на обувките няма и от вътрешната страна на петата, където крака се трие непрекъснат опри събуване и обуване. Натиснете снимката за да я уголемитеИме:fetch?photoid=10128.jpegПрегледи:1Размер:1.10 МБID:10310

Известно, макара и условно протриване има там където връзките контактуват с кожата на саята [ATTACH=CONFIG]n10311[/ATTACH]

Краищата на връзките са леко захабени

И накрая, най-сериозната забележима следа от тежката употреба и многократно пране - надписа с името на производителя е полуизтрит Натиснете снимката за да я уголемитеИме:fetch?photoid=10134.jpegПрегледи:1Размер:2.42 МБID:10312

В заключение мога да кажа само едно - невероятно здрави и в същото време удобни обувки, ако има нещо като универсална ниска спортна обувка, това е Garmont Dragontail. Поемам ангажимент след година пак да споделя състоянието им, но не очаквайте сериозни промени по него.
    Прикачени файлове
Зареждам...
X